January 15, 2026

Nyheter - Tillväxtbolag

När tillväxten springer före strukturen i ekonomifunktionen

I många tillväxtbolag fungerar ekonomin i grunden bra. Bokföring och rapportering är på plats, ofta outsourcat och vardagen rullar på. Samtidigt finns en känsla av att något skaver. Beslut tar längre tid än de borde. Ekonomifrågor dyker upp sent i processer. Samma diskussioner kommer tillbaka, trots att de redan borde vara avklarade. Det här är sällan ett tecken på bristande kompetens. Oftare är det ett tecken på att bolaget har vuxit snabbare än strukturen runt ekonomifunktionen.

När “good enough” inte längre räcker

I tidiga faser räcker det ofta långt med en välfungerande extern ekonomilösning. Fokus ligger på affären, kunderna och tillväxten. Ekonomin ska vara korrekt, men den behöver inte bära mer än så.

När bolaget växer förändras dock kraven. Fler affärer, fler initiativ och fler intressenter gör att ekonomifunktionen gradvis får en annan roll. Den ska inte bara rapportera, utan även stötta prioriteringar, vägval och tempo i ledningen.

Det är ofta här ett glapp uppstår.

Ekonomin fungerar, men den ger inte längre det stöd som verksamheten faktiskt behöver.

Små signaler i vardagen

Det börjar sällan med ett stort problem. I stället märks det genom små, återkommande signaler:

• Beslut skjuts upp eftersom underlaget inte känns tillräckligt tryggt

• Diskussioner fastnar i siffror i stället för att handla om riktning

• Samma ekonomifrågor lyfts igen, trots tidigare beslut

• Ledningen lägger mer tid än tänkt på operativa ekonomifrågor

Var för sig är dessa signaler lätta att bortförklara. Tillsammans pekar de ofta på att strukturen runt ekonomifunktionen inte riktigt håller jämna steg med tillväxten.

Det handlar sällan om redovisning

En vanlig missuppfattning är att utmaningarna beror på redovisningen i sig. I praktiken är det sällan där problemet ligger. Ofta handlar det snarare om roller, ansvar, arbetssätt, system och hur ekonomifunktionen är kopplad till ledningens arbete.

När ekonomin är outsourcad blir detta extra tydligt. Leveransen kan vara korrekt och effektiv, men ändå saknas helhetsbilden och den affärsnära kontext som krävs för att ekonomifunktionen fullt ut ska kunna stötta beslutsfattandet.

När ekonomifunktionen behöver präglas av ett CFO-perspektiv

När bolaget växer behöver ekonomifunktionen fungera som en naturlig del av ledningens arbete. Oavsett om bolaget har en egen CFO eller inte, blir det avgörande att ekonomifunktionen präglas av ett tydligt CFO-perspektiv i struktur, arbetssätt och beslutsstöd.

För bolag med egen CFO handlar det ofta om att skapa rätt kvalitet, effektivitet och tydlighet i den operativa ekonomin. För bolag utan CFO handlar det om att säkerställa att ekonomifunktionen ändå ger det beslutsstöd som krävs i tillväxt.

En lösning där ekonomibyrå och CFO-perspektiv hänger ihop, med nära relation till vd och ägare, skapar ofta både bättre beslutsunderlag och mindre friktion i vardagen. Det ger kontinuitet, tydligare ansvar och ett ekonomistöd som utvecklas i takt med bolaget. Utan att behöva bygga upp en tung intern organisation.

Ett naturligt steg i bolagets utveckling

Det här är inget misslyckande. Tvärtom är det ett vanligt steg i utvecklingen för bolag som växer. Många scaleups passerar just denna punkt, där den tidigare lösningen inte längre är fel, men inte heller tillräcklig för nästa fas.

De bolag som uppmärksammar detta tidigt får ofta bättre förutsättningar att skapa struktur, tydlighet och lugn i tillväxten. Inte genom att förändra allt på en gång, utan genom att låta ekonomifunktionen utvecklas i takt med verksamhetens ökade komplexitet.

Om Evolvefy

Evolvefy arbetar med tillväxtbolag och scaleups som vill ha en outsourcad ekonomifunktion som håller även när kraven ökar. Vi är byrån som förstår CFO-perspektivet och hur ekonomifunktionen behöver fungera för att stötta ledning och ägare i tillväxt.

Genom att kombinera ekonomibyrå, affärsnära struktur och ett tydligt CFO-fokus fungerar vi som en brygga mellan den dagliga ekonomin och strategiska beslut. Vi arbetar både med bolag som har en egen CFO och med bolag där CFO-uppgifter är en integrerad del av den outsourcade lösningen.

{{cta}}

Om resonemangen i artikeln väcker intresse kan du läsa mer om hur vi arbetar med ekonomifunktioner för tillväxtbolag
Läs mer
Dela artikeln
Läge att skala upp? Kontakta oss, så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa er!
Kontakta oss